NEWS ALL

Zhrnutie sezóny 2019/1 + štatistiky

napsal Martin Bruňanský - 22.07.2019 - 14:16

Máme za sebou ďalšiu sezónu Českej F1 ligy, v poradí druhú na rFactor 2. Piloti ju odjazdili na rovnakom móde, ako tú predošlú. Do sezóny síce nenastúpil Jiří Syrovatský, aj napriek tomu ostalo pole veľmi silné a očakávali sa vyrovnané súboje. K tým často aj dochádzalo, bohužiaľ menej často o pozície najvyššie a aj preto Patrik Novotný dokázal obhájiť titul v predstihu, už po VC Monaka, kde zaznamenal ôsme víťazstvo v sezóne a deviate v rade. V ďalších 2 pretekoch už nevyhral, na stupienok najvyšší vystúpili Jaroslav Strišovský a Patrik Rusiňák.

Hneď prvé preteky sezóny nastavili akúsi pomyselnú latku, akoby sa mohol vyvíjať šampionát. Novotný zaznamenal tripple a z vyše 10 sekundovým náskokom preteky vyhral. Po tuhom boji skončil druhý Strišovský pred Bruňanským. Úspech Mercedesu podčiarkol štvrtým miestom Pošefko, za ktorým skončili Veselý a Rusiňák. Len títo šiesti odjazdili plný počet kôl. Na krátkej trati, ako je Red Bull ring sa to však čakalo. Sklamaním bola diskvalifikácia Chvojku po hrubom porušení pravidiel slušnosti. Nebol však jediný, ktorý bol po závode potrestaný. Spolu s ním to bolo až 9 pilotov. Preteky nedokončilo 6 jazdcov z celkovo 21 štartujúcich.

Veľká cena Británie priniesla rovnaké zloženie pódia, no Strišovský tentoraz na Bruňanského nestačil. Ten síce preteky istý čas viedol, no jednozástavková stratégia nakoniec úspech neslávila a Novotný ho pár kôl pred cieľom dokázal predbehnúť. Tentokrát aj pätnásty Frajka odjazdil plný počet kôl a cieľ nevideli len dvaja piloti z 21 štartujúcich. Sklamaním boli Palásek s Hrušovským, ktorý obsadili posledné dve pozície v cieli zo stratou jedného kola na víťaza. Pre zaujímavosť, v druhej časti kvalifikácie bol rozdiel medzi prvými troma pilotmi len 75 tisícin sekundy.

VC v Melbourne priniesla zmenu na stupni víťazov. Kým prvé dve pozície sa oproti Silverstone nezmenili, na tretie miesto sa dostal Rusiňák a zaznamenal prvé pódium v lige v skupine A, keď po krásnom a dlhotrvajúcom súboji našiel recept na T. Konráda a dokázal ho len niekoľko kôl pred koncom predbehnúť. Novotný zaznamenal ďalšie tripple a jeho náskok v čele šampionátu bol už 74 bodov.

V Bahrajne sa očakával vyrovnanejší súboj aj o prvé miesto. Po chybách Bruňanského a Strišovského však Novotný dokázal vyhrať s pohodlným náskokom vyše 20 sekúnd pred dvoma už spomínanými pilotmi. Preteky boli náročné na brzdy a až trojica z top 10 sa nevyhla týmto problémom, Chvojka, Nigrin a Sládek tak predčasne prišli o možnosť zabojovať o stupne víťazov. Opäť sa na štart postavilo takmer plné pole, z 21 pilotov cieľ nevideli len traja.

V Číne sa Chvojka Nototného držal takmer celé preteky, no predbehnúť ho nedokázal, a tak si jazdec Ferrari pripísal už piaty triumf v rade a zároveň tretie tripple v sezóne. Až za Chvojkom skončil Bruňanský, po tom ako zinkasoval penalizáciu za rýchlosť v boxoch a Strišovský, ktorý štartoval až z posledného miesta. Na štart sa postavilo plné pole.

VC v Baku bola prekvapením. Nie však v podobe víťaza. Novotný aj napriek poruche bŕzd zvíťazil s vyše dvadsať sekundovým náskokom a s ďalším tripplom. Za ním sa objavili nové mená na pódiu. Druhý bol T. Konrád a tretí Sládek, ktorý na cieľovej čiare prekonal Strišovského. Boj o titul vyzeral byť rozhodnutý a pozornosť sa sústreďovala viac na boj o celkový pohár konštruktérov, kde to medzi Ferrari a Mercedesom bolo stále veľmi tesné.
Španielsko prinieslo novinku už v kvalifikácii. Bruňanský dokázal ako prvý prekonať Novotného a postavil sa na pole position. V pretekoch sa však musel pred pilotom Ferrari opäť skloniť. S obrovskou stratou vyše pol minúty si po tretie miesto prišiel Strišovský. Cieľ videlo všetkých šestnástich štartujúcich jazdcov.

Kráľovná Veľkých cien – VC Monaka nepriniesla žiadne prekvapenie na čele. Novotný po víťazstve obhájil titul. Pódium doplnili Rusiňák a Chvojka, smolu mali jazdci bojujúci o druhé miesto, Bruňanský po výpadku prúdu nedokončil, Strišovský po ôsmych zastávkach v boxoch bol až na jedenástom mieste. Kolář za ním bol posledným jazdcov, ktorému sa podarilo VC v Monte Carle dokončiť.

Až v deviatom závode sezóny sme videli nového víťaza. Stal sa ním Strišovský, ktorý predbehol Novotného a už ho pred seba nepustil. Tretí T. Konrád stratil na víťaza takmer minútu. Na pódiových priečkach sa dlho držal aj Maciejewski. Jazdec skupiny B však opäť preteky nedokončil, tentokrát po poruche bŕzd. Už v úvode pretekov taktiež z pódiovej priečky vypadol Rusiňák, keď po chybe rozbil svoj monopost. Bruňanský dokončil až za oboma jazdcami Alfa Romeo na piatom mieste.

Posledná VC mala priniesť odpovede na viacero otázok. Tie najpodstatnejšie boli, kto vyhrá celkový Pohár Konštruktérov. Mercedes alebo Ferrari? Udrží Strišovský druhé miesto pred Bruňanským? Dokáže Rusiňák odolať náporu jazdcov Alfa Romeo a dokončiť šampionát tesne pod top3? Po tuhom boji Rusiňák preteky vyhral a pripísal si prvé víťazstvo v lige a tým dokázal vybojovať 4. miesto v celkovom poradí. Za ním skončil Bruňanský, ktorý preskočil Strišovského v boji o celkové druhé miesto a tretí bol T. Konrad. Novotný sa po treste prvýkrát v sezóne nedostal na stupne víťazov. Pohár Konštruktérov nakoniec vybojovali jazdci Mercedesu.

Na záver niekoľko štatistík:

Novotný získal osem víťazstiev v sezóne a to v rade za sebou, to sa ešte nikomu nepodarilo. Neobhájil však desať pódiových umiestnení z minulej sezóne, keďže posledné preteky skončil až štvrtý. Rekord v tejto štatistike drží Strišovský, ten však zrejme ostane dlho neprekonaný, keďže vtedy v majstrovskej sezóne stál na pódiu vo všetkých, až jedenástich pretekoch. VC Francúzska stopla aj sériu Novotného pódií v rade celkom. Trvala cez tri sezóny a zastavila sa na čísle 23, pričom ďalšia 'bedňa' mu unikla o necelé dve sekundy.

Len traja jazdci sa tešili z víťazstva, okrem Novotného po jednom raze vyhrali Strišovský a Rusiňák. V minulej sezóne vyhrávala len dvojica Novotný – Syrovatský. Od prechodu na rFactor 2 tak zvíťazili len štyria rôzni piloti v dvadsiatich pretekoch.
Na pódiu sa vystriedalo len sedem jazdcov, čo je o štyri viac, ako sa očakávalo po úvodných dvoch pretekoch. Okrem spomínanej trojice, ktorí si pripísali výhry ich doplnili Bruňanský, Chvojka, T. Konrád a Sládek. Najviac ich získal Novotný (9), za ním Bruňanský (7) a Strišovský (5). Po troch pozbierali Rusiňák a Konrád, dve Chvojka a Sládek získal jediné v Baku.

Na pole position stáli len dvaja rôzni jazdci, Bruňanskému sa to podarilo dvakrát a zvyšok kvalifikácii ovládol Novotný. Táto dvojica stála v prvom rade v 6 pretekoch sezóny. Prvý rad na štarte obsadili dvakrát aj Rusiňák so Strišovským. Novotný stál v prvom rade na štarte všetkých pretekov.
Najrýchlejšie kolo pretekov dokázali zajazdil len traja rôzni piloti. Novotný až päťkrát, dvakrát sa to podarilo Veselému a Strišovskému trikrát, pričom všetky prišli v posledných troch pretekoch sezóny.

Všetkých desať pretekov sezóny dokončili len piati jazdci: Novotný, Strišovský, Pošefko, Řehák a Kolář. Švancara dokončil tiež všetky preteky, do ktorých nastúpil, bolo ich deväť. To isté platí aj u Nigrina, ten nastúpil však len v šiestich pretekoch. Naopak, najviac nedokončení zaznamenal Maciejewski, ktorí videl cieľ len raz z 5 štartov. Celkovo v sezóne vypadávalo minimum pilotov, v priemere len 2,8 jazdca na preteky, pričom priemer na štarte bol až 19,3 jazdca.

Celkový počet kôl v sezóne bol 458 a všetky ich dokázal prejsť len Novotný. Strišovský prišiel o dve kolá v Monaku a má ich na konte 456 rovnako ako Pošefko. Všetci jazdci z TOP 12 v celkovom poradí prešli viac ako 400 kôl s výnimkou Nigrina. Ten prešiel len 268 a napriek tomu celkovo uzatváral TOP 10.

Dvom tímom sa podarilo mať jazdeckú dvojicu celkovo v prvej desiatke – majstrovskému Mercedesu a Alfe Romeo.
Len dva tímy nemajú v TOP 10 celkovom poradí žiadne zastúpenie, Mclaren a Haas. Na rozdiel od Haasu, za ktorý nastúpil Niče len trikrát však kmeňoví piloti Mclarenu mali lepšiu dochádzku – 16 štartov. Navyše pri neúčasti dvojice Švejnoha – Švancara zaskakoval v A skupine Králik.
Králik sa stal najvyššie postaveným jazdcom B skupiny, získal 84 bodov a skončil na 19. mieste. Prekonal napr. oboch jazdcov Haasu.

Vejrych je síce vedený, ako pilot Haasu, za tento tím však neodjazdil ani jeden závod. Od svojho prestupu z Renaultu sa už na štart nepostavil.

Majstra B skupiny Antola sme videli v 2 pretekoch na záver sezóny. Nepočínal si zle a obsadil 6. a 8. miesto.

V TOP 10 nenájdeme jazdca, ktorý by sezónu absolvoval bez trestu po preteku. Jediný z pravidelne nastupujúcich pilotov, ktorý takýto trest nedostal je Slezar.

Z jazdcov mimo TOP10 v celkovom poradí sa v pretekoch tešili z dojazdu v prvej desiatke najviac Řehák, a to štyrikrát. O jedenkrát menej sa to podarilo Slezarovi.

autor: Jaroslav Strišovský